Podczas 47 Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie po raz ósmy rozdano Nagrody Sezonu Wydawniczo – Księgarskiego 2001/2002 IKAR 2002. Jury nagrody pod przewodnictwem Janusza Odrowąż – Pieniążka przyznało ją naszej Bibliotece: „Za uczynienie z biblioteki centrum życia kulturalnego środowiska; inspirujący czytelników i bibliotekarzy program edukacyjny; stworzenie miejsca przyjaznego wszystkim.” Nagrodę ustanowiono w celu wyłaniania i wyróżniania zjawisk oraz wydarzeń świadczących o profesjonalizmie, etyce i elegancji działań podejmowanych na rzecz książki. Obejmuje ona wszystkich, którzy mają swój udział w powstawaniu i obiegu książki. Przyznawanie nagrody jest dwustopniowe: Jury Nominacji wyłania kilku kandydatów do nagrody, Jury Nagrody spośród nominowanych wybiera laureata nagrody głównej. W 2002 roku nominacje do nagrody otrzymali: - Wydawnictwo CZARNE – Za odważny, ambitny program wydawniczy prezentujący współczesną literaturę polską i obcą, za pracę na rzecz wzajemnego poznania się i zrozumienia narodów Europy Środkowej.
- Agencja Edytorska EZOP – Za literacką i plastyczną urodę książek polskich twórców wydawanych z pamięcią o najmłodszych czytelnikach: dzieciach i młodzieży.
- Katarzynie Grocholi – Za autorski i rynkowy sukces.
- Aleksandrze i Piotrowi Ślężakom z Poznańskiej Księgarni Naukowej KAPITAŁKA – Za sprawne i efektywne zarządzanie księgarniami z wyspecjalizowaną ofertą tytułową oraz ciekawe działania promocyjne i umiejętność współpracy z wydawcami.
- Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wiktora w Bochni – Za uczynienie z biblioteki centrum życia kulturalnego środowiska; inspirujący czytelników i bibliotekarzy program edukacyjny; stworzenie miejsca przyjaznego wszystkim.
- Zespołowi Redakcyjnemu programu TVP SA KAWA CZY HERBATA pod kierownictwem redaktor Halszki Wasilewskiej – Za stałą obecność książek w codziennych programach oglądanych przez milionową widownię w Polsce i poza jej granicami.
W poprzednich latach IKARY wręczono: - Wydawnictwu Dolnośląskiemu (1995 r.)
- Władysławowi Kopalińskiemu (1996 r.)
- Wydawnictwu Literackiemu (1997 r.)
- Spółdzielni Wydawniczej CZYTELNIK (1998 r.)
- Ryszardowi Kapuścińskiemu (1999 r.)
- Ks. Janowi Twardowskiemu (2000 r.)
- Księgarniom EMPiK-u (2001 r.)
Po otrzymaniu Nagrody Sezonu Wydawniczo – Księgarskiego IKAR 2002 nasza Biblioteka otrzymała liczne gratulacje m.in. z Kancelarii Prezydenta RP i od Ministra Kultury.
|