Rok 2016 jest dla Biblioteki rokiem obchodów wyjątkowego jubileuszu, bowiem 1 kwietnia 2016 roku nasza książnica kończy - 70 lat! Dokładamy wszelkich starań, by przygotować się rzetelnie i twórczo do jubileuszu. Serdecznie zapraszamy do tego wszystkich naszych Czytelników i Przyjaciół. Pragniemy zachęcić do głębszego poznania historii, rozwoju i osiągnięć Jubilatki na przestrzeni mijających 70 – ciu lat. Na stronie internetowej Biblioteki oraz na naszym Facebooku już można znaleźć ikonę pod hasłem „70 lat Biblioteki”. Systematycznie w ciągu całego 2016 roku będziemy tam zamieszczać informacje dotyczące jubileuszowych wydarzeń i inicjatyw oraz rozwijać specjalnie przygotowane w zakładce „Zdarzyło się” kalendarium, powalające nam wszystkim dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, co ważnego konkretnego dnia aktualnie przeżywanego przez nas miesiąca wydarzyło się w historii Biblioteki w latach poprzednich. Zapraszamy wszystkich do przerzucania wraz z nami pomostu pomiędzy dniem dzisiejszym a przeszłością tak, byśmy wspólnie mogli cieszyć się wszystkim, co było nam dane przeżyć i czego doświadczyć w przeszłości. Dzięki temu głębiej uświadomimy sobie wspólnie, jak wiele wszyscy – twórcy biblioteki, jej kolejni dyrektorzy, pracownicy, goście, artyści, pisarze, lokalni twórcy, czytelnicy i wszyscy ludzie tego miasta i regionu skupieni wokół tej instytucji kultury i z niej korzystający - osiągnęliśmy razem. Sprawdzajmy to – spichlerze przeszłości są pełne! A przed nami przyszłość, którą spróbujmy tworzyć wszyscy.
1. Zapraszamy do codziennego śledzenia historii bocheńskiej książnicy! Z okazji 70 - lecia prezentujemy nasze dzieje na przełomie 70 lat. Datami dziennymi zamieszczamy wydarzenia, które miały miejsce w Bibliotece głównej i filiach na przełomie lat. Rozpoczeliśmy od stycznia, podążamy do grudnia. Zapraszamy Tych, którzy u nas byli do wspomnień, innych do zapoznania się jak wiele się działo, ile się wydarzyło, jacy goście nas zaszczycili, ile jakże różnorakich form pracy Biblioteka prowadziła i nadal proponuje. Zapraszamy do zakładki: Zdarzyło się....
2. Konkurs na logo Biblioteki Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni ogłosiła konkurs na logo, które stanie się oficjalną częścią identyfikacji wizualnej bocheńskiej Książnicy obchodzącej jubileusz 70-lecia działalności. Składanie prac do 25 marca 2016 r. Więcej informacji, Regulamin Konkursu i Formularz zgłoszeniowy na stronie głównej Biblioteki! Zapraszamy do udziału!
3. Ankieta dla Czytelników Z okazji jubileuszu 70 – lecia istnienia Biblioteki, przygotowaliśmy anonimową ankietę. Prosimy Czytelników o wyrażenie swoich opinii o Bibliotece, jej zaletach i wadach oraz Państwa preferencjach i oczekiwaniach.
Serdecznie zachęcamy, by Państwo wspólnie z nami podjęli refleksję nad obecnym standardem funkcjonowania naszej instytucji, organizacją jej pracy i ofertą kulturalną. Prosimy, by zechcieli Państwo podzielić się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z korzystaniem z dostępnych u nas materiałów bibliotecznych, proponowanymi przez nas spotkaniami, rozwijanymi inicjatywami edukacyjnymi, artystycznymi i społecznymi, organizowanymi wydarzeniami kulturotwórczymi, atmosferą i klimatem instytucji. Wszystko, co jest związane z Państwa byciem nas i naszym dla Państwa, ma dla nas znaczenie.
Ankieta, o której wypełnienie Państwa prosimy, składa się z pięciu pytań, które dotyczyć będą częstotliwości, z jaką Państwo korzystają z naszej Biblioteki (Jak często korzysta Pan/Pani z usług Biblioteki?), bliskich Państwu działów i filii (Z których Działów/Filii Pan/Pani korzysta?), zbiorów, z których Państwo korzystają (Z jakiego rodzaju zbiorów Pan/Pani korzysta?), tego, co w Państwa przekonaniu zasługuje na docenienie i może zostać uznane za atut naszej instytucji (Za co Pan/Pani lubi naszą Bibliotekę?) i tego, co warto byłoby zmienić, nad czym popracować (Co chciałaby/chciałaby Pan/Pani zmienić w naszej Bibliotece?). Każda Państwa uwaga, każda sugestia zostanie przez nas przyjęta z wdzięcznością i stanie się przedmiotem refleksji, systematycznie przekładanej na konkretne działania. Ankiety są pozostawione dla Państwa w każdym Dziale i w każdej Filii Biblioteki. Oczywiście, jej anonimowość nie jest kwestią dyskusji - jest zagwarantowana. Ufamy, że wypełniając tę ankietę zechcą iść Państwo w przyszłość ręka w rękę wspólnie z nami. Za każdą wypełnioną ankietę – gest Państwa identyfikacji z nami - już dzisiaj dziękujemy!
4. Wyniki konkursu na logo Biblioteki Konkurs na logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni został rozstrzygnięty, za najlepszy projekt Jury uznało pracę Łukasza Aleksandrowicza.
Na konkurs nadesłano 107 prac z całej Polski m. in.: Krakowa, Warszawy, Szczecina, Wrocławia, Białegostoku, Gdyni, Katowic, Nowego Sącza, Krosna. Wśród uczestników znalazło się jedenastu przedstawicieli Bochni, którzy złożyli swoje propozycje. Z nadesłanych prac osiem nie spełniało wymogów regulaminu. Pozostałe 99 oceniło Jury powołane przez dyrektora Biblioteki, w składzie: Aneta Ziaja – kierownik Oddziału Kasy Stefczyka w Bochni- sponsora konkursu, Alicja Imiołek – kierownik Działu Udostępniania i Informacji Biblioteki, Andrzej Pacuła - poeta, satyryk, autor strategii promocji miast, Mirosław Papst – plastyk i grafik, Tomasz Ryncarz – naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Bochnia i Dorota Rzepka – dyrektor bocheńskiej Biblioteki. Jury dokonywało wyboru prac podpisanych godłem. W pierwszym etapie oceny wyłoniono 23 logotypy, do ścisłego finału zakwalifikowały się 3 prace. Jury w ocenie projektów kierowało się kryteriami estetycznymi, funkcjonalnymi, komunikacyjnymi oraz nawiązaniem do tradycji Biblioteki i Bochni.
Nagrodę główną Jury postanowiło przyznać autorowi wybranego projektu, którym jest Łukasz Aleksandrowicz. Laureat konkursu po otrzymaniu wiadomości o zwycięstwie, napisał o sobie: „Urodziłem się i mieszkam obecnie w Płocku. Jestem absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku grafika, specjalność - projektowanie graficzne (studia w latach 2003-2008). Na owej uczelni kontynuowałem edukację na studiach doktoranckich. W roku 2014 otrzymałem tytuł doktora sztuk plastycznych w zakresie sztuk pięknych. Od roku 2013 prowadzę własną działalność gospodarczą z zakresu projektowania graficznego. Specjalizuję się głównie w projektowaniu logo oraz identyfikacji wizualnej.”
Wręczenie nagrody i pierwsza prezentacja nowego logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni odbędzie się podczas uroczystości 70-lecia Biblioteki 20 kwietnia 2016 r.
Gratulujemy zwycięzcy.
5. Koncert z okazji 70-lecia
Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników i Przyjaciół do wspólnego cieszenia się 70 – leciem istnienia bocheńskiej Biblioteki i koncert meksykańskich artystów Marii Luisy Ramos i Daniela Torresa – 16 kwietnia 2016 r., godz. 16.00 sala klubu Biblioteki. Dotarliśmy już do serca obchodów jubileuszu 70-lecia obecności Biblioteki w kulturowym i społecznym pejzażu naszego miasta i regionu. Instytucji, która zawsze poszukiwała nowych form pracy i możliwości otwarcia się na jak najszersze grono odbiorców. Od samego początku była inicjatorką wielu ciekawych i eksperymentalnych działań. Za swoją wytrwałą pracę, tworzenie wspólnoty odpowiedzialnych za kulturę i rozwój społeczny pełnych pasji osób, otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2002 czy medal Bibliotheca Magna Perenisque przyznawany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Wraz ze zmieniającymi się warunkami społecznymi oraz potrzebami naszych Czytelników i Przyjaciół zmienia się i Biblioteka. Zawsze z myślą o tym, by stać się atrakcyjnym miejscem dla poszukujących informacji, inspiracji, kontaktu z kulturą i sztuką – a także miejscem pełnych życzliwych relacji i więzi. Dlatego zapraszamy na spotkanie i wspólne dzielenie się radością z osiągnięć minionych 70 – lat, które przecież współtworzyliśmy i współtworzymy razem. Obejrzenie prezentacji „70 lat w pigułce” i „Jak nas widzą czytelnicy?”.
Zapraszamy na niezwykle wydarzenie muzyczne „Meksyk na cztery ręce” - koncert w wykonaniu pary meksykańskich pianistów: Marii Luisy Ramos i Daniela Torresa, współorganizowany wraz z Polsko – Meksykańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Bocian&Nopal.
Daniel Torres, którego bocheńscy melomani poznali w ubiegłym roku podczas koncertu w Bibliotece, urodził się w Mieście Meksyk. Wyższe studia muzyczne odbył w Conservatorio de las Rosas w Morelii, jednej z najważniejszych akademii muzycznych Meksyku. Warsztat muzyczny doskonalił pod okiem wybitnych nauczycieli z całego świata. Pracował z takimi pedagogami jak Nika Jonicenoka (Litwa) czy Alexander Pashkov (Rosja). Uczestniczył w najważniejszych meksykańskich festiwalach: m.in. w Guanajuato, Pátzcuaro, Puebli, Meridzie czy Mexicali. Wśród jego ważnych osiągnięć międzynarodowych był udział m.in. w International Chopin Festival, który odbył się w Nałęczowie. W Polsce występował już m.in. w Lublinie, Starogardzie Gdańskim, Nowym Sączu, Warszawie i okolicach. Realizuje serię koncertów we współpracy z Polsko-Meksykańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Bocian&Nopal. Kontynuuje edukację muzyczną w Europie. Partnerująca mu pianistka Maria Luisa Ramos także ukończyła w Conservatorio de las Rosas w Morelii. Pracowała m.in. z Alexandrem Pashkovem z Rosji. Uczestniczyła w licznych konkursach i festiwalach w Meksyku i na świecie. Jest – między innymi - laureatką konkursu pianistycznego dla młodych muzyków im. Fryderyka Chopina, odbywającego się w Meksyku. Aktualnie doskonali swoje umiejętności muzyczne w Wiedniu.
Podczas koncertu usłyszymy wybitne dzieła pianistyki światowej, a wśród nich znajdzie się: Gabriela Faure Dolly Suite op. 56, jej części: Berceuse, Mi-a-ou, Le Jardin de Dolly, Kitty-Valse, Tendresse, Le Pas Espagnol. Zabrzmi także Fantasia F minor Franza Schuberta. Usłyszymy również Six Morceaux for four hands Op.11 Sergiusza Rachmaninowa.
Zapraszając do wspólnego odkrywania sekretów najbardziej tajemniczego obszaru ludzkiej twórczości, jaką jest muzyka, pragniemy podziękować naszym Czytelnikom i Przyjaciołom za wszystko, co wnoszą swoją obecnością w nieustanny rozwój bocheńskiej Biblioteki. Nie ma przecież wartościowej działalności instytucji kultury, takiej jak nasza, bez obecności drugiego człowieka, współpracy i przyjaźni naszych Czytelników. Zawsze o tym pamiętamy.
6. 16 kwietnia 2016 - Koncert z okazji 70-lecia
Z okazji 70 – leciem istnienia bocheńskiej Biblioteki zaprosiliśmy naszych Przyjaciół do wspólnego cieszenia się z tej rocznicy oraz na koncert meksykańskich artystów Marii Luisy Ramos i Daniela Torresa "Maksyk na cztery ręce".
Obchodzimy jubileusz 70-lecia obecności Biblioteki w kulturowym i społecznym pejzażu naszego miasta i regionu. Instytucji, która zawsze poszukiwała nowych form pracy i możliwości otwarcia się na jak najszersze grono odbiorców. Od samego początku była inicjatorką wielu ciekawych i eksperymentalnych działań. Za swoją wytrwałą pracę, tworzenie wspólnoty odpowiedzialnych za kulturę i rozwój społeczny pełnych pasji osób, otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2002 czy medal Bibliotheca Magna Perenisque przyznawany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Wraz ze zmieniającymi się warunkami społecznymi oraz potrzebami naszych Czytelników i Przyjaciół zmienia się i Biblioteka. Zawsze z myślą o tym, by stać się atrakcyjnym miejscem dla poszukujących informacji, inspiracji, kontaktu z kulturą i sztuką – a także miejscem pełnych życzliwych relacji i więzi. Dlatego zaprosiliśmy naszych Czytelników i Przyjaciół na spotkanie i wspólne dzielenie się radością z osiągnięć minionych 70 lat, które przecież współtworzyliśmy i współtworzymy razem oraz obejrzenie prezentacji „70 lat w pigułce” i „Jak nas widzą czytelnicy?”.
Zaprosiliśmy również na niezwykle wydarzenie muzyczne „Meksyk na cztery ręce” - koncert w wykonaniu pary meksykańskich pianistów: Marii Luisy Ramos i Daniela Torresa, współorganizowany wraz z Polsko – Meksykańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Bocian&Nopal.
Daniel Torres, którego bocheńscy melomani poznali w ubiegłym roku podczas koncertu w Bibliotece, urodził się w Mieście Meksyk. Wyższe studia muzyczne odbył w Conservatorio de las Rosas w Morelii, jednej z najważniejszych akademii muzycznych Meksyku. Warsztat muzyczny doskonalił pod okiem wybitnych nauczycieli z całego świata. Pracował z takimi pedagogami jak Nika Jonicenoka (Litwa) czy Alexander Pashkov (Rosja). Uczestniczył w najważniejszych meksykańskich festiwalach: m.in. w Guanajuato, Pátzcuaro, Puebli, Meridzie czy Mexicali. Wśród jego ważnych osiągnięć międzynarodowych był udział m.in. w International Chopin Festival, który odbył się w Nałęczowie. W Polsce występował już m.in. w Lublinie, Starogardzie Gdańskim, Nowym Sączu, Warszawie i okolicach. Realizuje serię koncertów we współpracy z Polsko-Meksykańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Bocian&Nopal. Kontynuuje edukację muzyczną w Europie.
Partnerująca mu pianistka Maria Luisa Ramos także ukończyła w Conservatorio de las Rosas w Morelii. Pracowała m.in. z Alexandrem Pashkovem z Rosji. Uczestniczyła w licznych konkursach i festiwalach w Meksyku i na świecie. Jest – między innymi - laureatką konkursu pianistycznego dla młodych muzyków im. Fryderyka Chopina, odbywającego się w Meksyku. Aktualnie doskonali swoje umiejętności muzyczne w Wiedniu.
Podczas koncertu usłyszeliśmy wybitne dzieła pianistyki światowej skomponowane przez W. A. Mozarta, F. Schuberta i S. Rachmaninowa. Na zakończenie spotkania na uczestników czekała słodka urodzinowa niespodzianka.
7. 20 kwietnia 2016 r. Uroczystość 70-lecia Biblioteki W środę 20 kwietnia 2016 r. odbyła się główna część uroczystych obchodów jubileuszu 70 – lecia działalności Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
Nad uroczystością honorowy patronat objęli: Ludwik Węgrzyn – Starosta Bocheński i Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia, którzy osobiście przybyli z gratulacjami i kwiatami. Nie zabrakło przedstawicieli Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, zaprzyjaźnionych bibliotek z województwa Małopolskiego, instytucji kultury, sportu, edukacji, stowarzyszeń z miasta i powiatu, przedstawicieli sponsora nagrody w konkursie na logo Biblioteki i licznych przyjaciół Biblioteki. Wszyscy goście dzielili z nami radość przeżywanego wspólnie święta.
Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło wystąpienie Dyrektor Biblioteki, Doroty Rzepka. Następnie wszyscy dowiedzieli jak wyglądało minione "70 lat w pigułce”, dzięki prezentacji przypominającej najważniejsze wydarzenia z naszej historii, którą przedstawili Elżbieta Kostańska i Mariusz Nakielny.
Uroczystość była doskonałą okazją do ogłoszenia wyników konkursu na logo Biblioteki i pierwszej prezentacji wybranego logotypu. Symboliczny czek z nagrodą dla Łukasza Aleksandrowicza, autora logo, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, przekazali przedstawiciele Kasy Stefczyka Dariusz Gurbiel i Aneta Ziaja - kierownik placówki w Bochni. Gratulując zwycięzcy zaprezentowali krótką historię Kasy, wywodzącej się z tradycji polskiej spółdzielczości XIX wieku. Dyrektor Biblioteki podziękowała członkom komisji konkursowej: Anecie Ziaja, Alicji Imiołek, Andrzejowi Pacule, Mirosławowi Papstowi i Tomaszowi Ryncarzowi za pracę przy wyborze logotypu.
Odbyło się także otwarcie wystawy fotografii Adama Gierczyka, do której inspiracją była nasza książnica, zatytułowanej „Biblioteka w obiektywie”. Dzięki czarno-białym fotografiom, pełnym ciepła ujęciom autor w klimatyczny sposób pokazał jubilatkę. Podsumowania odpowiedzi na ankietę, o której wypełnienie poprosiliśmy naszych czytelników, dokonały Alicja Imiołek i Bernadetta Macheta w prezentacji „Jak nas widzą czytelnicy ?”. Wyniki ankiety stanowią nie tylko ocenę dotychczasowej pracy ale wskazują także kierunek działań na kolejne lata. Spotkanie jubileuszowe było okazją do podziękowań i gratulacji dla Biblioteki oraz jej byłych i obecnych pracowników. Kwiaty i podziękowania skierowano do wieloletniej dyrektor Ludmiły Gut i wszystkich obecnych na uroczystości emerytowanych pracowników. Nagrody Dyrektora Biblioteki z okazji 70-lecia otrzymały zasłużone bibliotekarki: Alicja Imiołek, Jolanta Pajdak, Beata Piskór i Małgorzata Rydz.
Zwieńczeniem uroczystości był piękny i nastrojowy koncert Marka Piekarczyka, któremu akompaniowali Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki. Przeplatany wspomnieniami artysty o jego kontaktach z Biblioteką, pierwszych nagraniach dokonanych na 4-ścieżkowym magnetofonie bibliotecznym i eksperymentach muzycznych na fortepianie w sali klubu. Swoje honorarium za koncert artyści przekazali na leczenie ciężko chorej Dorotki Botkowskiej. Na wszystkich gości jubileuszowego spotkania czekał poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni.
Organizacja uroczystości była możliwa dzięki pomocy: Urzędu Miasta Bochnia, Starostwa Powiatowego, Kasy Stefczyka, Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni i Miejskiego Domu Kultury w Bochni. Dziękujemy
|